Įgyvendintas projektas „Tuberkuliozės profilaktika“ iš Pagėgių savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos

VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“ nuo 2014 m. birželio 19 d. iki 2014 m. gruodžio 31 d. vykdė projektą „Tuberkuliozės profilaktika“ iš Pagėgių savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos. Pagrindinis projekto tikslas – patikrinti VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“ 7 metų amžiaus vaikus ir rizikos grupėms priklausančius nepilnamečius asmenis bei jų artimuosius, įtariančius sergant tuberkulioze. Projekto uždavinys – programos įgyvendinimo pradžioje pagal įstaigos surinktus duomenis apie pacientus pagal epidemiologines indikacijas tikslinga einamaisiais metais patikrinti vaikus tuberkulino įodiniais mėginiais.untitled

Pacientams, kuriems atlikta tuberkuliozės profilaktika (Mantu mėginys) – 72, iš kurių 9 (devyniems) Mantu mėginys buvo teigiamas.

Tuberkuliozė – gyvybei grėsminga lėtinė infekcinė liga, plintanti oro lašeliniu būdu, pirmiausiai pakenkianti plaučius. Ją sukelia Mycobacterium tuberculosis ir Mycobacterium bovis bakterijos.

Pagrindinis infekcijos nešiotojas yra atvira tuberkuliozės forma sergantis žmogus, kuris kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas, juokdamasis ir spjaudydamasis paskleidžia mažas daleles – lašelius su tuberkuliozės mikobakterijomis. Šios dalelės yra 0,5 – 1,5 mikrono dydžio ir vadinamos lašeliniais branduoliais.

Užsikrečiama tuberkulioze, jeigu esantis šalia asmuo įkvepia į plaučius ore esančius lašelinius branduolius.

Ne visi užsikrėtę žmonės suserga tuberkulioze. Tai priklauso nuo kontakto tipo, trukmės ir nuo imuninės sistemos būklės: kaip ji pajėgi susidoroti su patekusiu į organizmą ligos sukėlėju.

Projekto metu buvo siekiama patikrinti VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“ 7 metų amžiaus vaikus ir rizikos grupėms priklausančius nepilnamečius asmenis bei jų artimuosius, įtariančius sergant tuberkulioze. Laiku diagnozuoti ligą bei užtikrinti jos profilaktiką.

Nors tuberkuliozė nuo seniai siejama su socialinėmis, ekonominėmis, skurdo, nedarbo, alkoholizmo, narkomanijos, nepakankamos profilaktikos, pavėluotos diagnostikos ir kitomis problemomis, tačiau pastaraisiaias metais ryškėja tendencija, kai tuberkuliozės atvejai nustatomi geros socialinės padėties asmenims bei vaikams. Nemažai atvejų susirgimų atvira tuberkulioze nustatoma jaunų žmonių amžiaus grupėse. Viena iš grėsmių, susijusi su tuberkuliozės sukelėjų štamų atsiradimas. Dažniausiai atsparios vaistams tuberkuliozės priežastys yra nesėkmingo gydymo pasekmės, kada sergančiojo gydymas nutrūksta dėl įvairiausių priežasčių. Atsparios tuberkuliozės plitimą gali įtakoti ir pavėluotas ligos nustatymas, netinkama gydymo trukmė, kada ligoniai nesilaiko nustatyto gydymo rėžimo ir pan. Dėl šių priežasčių labai svarbu ir švietimas tuberkuliozės prevencijos klausimais. Tam tikslui VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“ parengė lankstinukus (50 vnt.) ir stendus (5 vnt.).

Savalaikė tuberkuliozės diagnostika, tinkamas gydymas ir profilaktika lieka vieni aktualiausių medicinos uždavinių, siekiant sėkmingos tuberkuliozės kontrolės.

 

Informaciją parengė VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“


Visos teisės saugomos © 2013
Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras
Tel. 8 441 57 307
Faks. 8 441 57 307