Įgyvendintas „Tuberkuliozės profilaktika“ (II etapas) projektas pagal Pagėgių savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiąją programą

121212121VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“ nuo 2015 m. gegužės 11 d. iki 2015 m. gruodžio 31 d. vykdė projektą „Tuberkuliozės profilaktika“ (II etapas) pagal Pagėgių savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiąją programą. Pagrindinis projekto tikslas – patikrinti tuberkulino mėginiu (Mantu mėginiu) 7 metų vaikus ir rizikos grupių vaikus, prisirašiusius prie VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“. Projekto uždaviniai: surinkti VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“ duomenis apie pacientus pagal epidemiologines indikacijas; patikrinti 7 metų vaikus ir rizikos grupės vaikus bei jų artimuosius, kurie yra įtariami sergant tuberkulioze, tuberkulino mėginiais (Mantu mėginiais).
Tuberkuliozė (toliau – TB) – išlieka aktuali Lietuvos sveikatos sistemos problema, nepaisant, kad per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje pasiekta svarių laimėjimų, pasiekta epideminių rodiklių stabilizacija. TB – gyvybei grėsminga lėtinė infekcinė liga, plintanti oro lašeliniu būdu, pirmiausiai pakenkianti plaučius. Ją sukelia Mycobacterium tuberculosis ir Mycobacterium bovis bakterijos. Pagrindinis infekcijos nešiotojas yra atvira tuberkuliozės forma sergantis žmogus, kuris kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas, juokdamasis ir spaudydamasis paskleidžia mažas daleles – lašelius su tuberkuliozės mikrobakterijomis. Šios dalelės yra 0,5 – 1,5 mikrono dydžio ir vadinamos lašeliniais branduoliais. Užsikrečiama tuberkulioze, jeigu esantis šalia asmuo įkvepia į plaučius ore esančius lašelinius branduolius. Dažnai kontaktuojant su sergančiuoju tie lašeliai nesunkiai patenka sveikam žmogui į nosiaryklę, trachėją, bronchus. Ne visi užsikrėtę žmonės suserga tuberkulioze. Tai priklauso nuo kontakto tipo, trukmės ir nuo imuninės sistemos būklės: kaip ji pajėgi susidoroti su patekusiu į organizmą ligos sukėlėju.
2014 m. buvo įgyvendintas projektas „Tuberkuliozės profilaktika“ I etapas, kurio metu šeimos gydytojų buvo patikrinti 72, iš kurių 9 (devyniems) Mantu mėginys buvo teigiamas. Atitinkamai pagal kiekvieno vaiko individualią situaciją šeimos gydytojas sprendė dėl tolimesnio sekimo ir specialistų konsultacijos (ftiziatrą, pulmonologą). Nei vienam iš 9 (devynių), kuriems Mantu mėginys buvo teigiamas, tuberkuliozė nepatvirtinta. Siekiant projekto tęstinumo buvo nuspręsta ir 2015 m. teikti projektą dėl tuberkuliozės profilaktikos.
2015 m. buvo atlikta 97 pacientams tuberkuliozės profilaktika (Mantu mėginys), iš kurių 23 Mantu mėginiai buvo teigiami, tačiau nepasitvirtino.
Pacientai, kurių tuberkulino mėginiai (Mantu mėginiai) buvo teigiami, šeimos gydytojas sprendė dėl tolimesnio paciento sekimo ir reikiamos specialistų konsultacijos (vykdoma minėtų pacientų sveikatos stebėsena tuberkuliozės atžvilgiu).
Pagrindinė priežastis, kodėl mes negalime atsparios tuberkuliozės įveikti – jos gydymas labai sudėtingas ir trunka ilgiau nei dvejus metus, o didžioji dalis pacientų motyvacijos baigti gydymo kursą išėję iš stacionaro neturi. Tiek mūsų, tiek kitų šalių patirtis rodo, kad gerų rezultatų galima pasiekti motyvuojant šiuos žmones – teikiant jiems socialinę paramą.
Švietimas tuberkuliozės prevencijos klausimais šiandien ypač aktualus, todėl tam tikslui VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“ parengė informacinius stendus (4 vnt.) apie tuberkuliozės profilaktiką.
Siekiant išvengti tuberkuliozės, labai svarbu laikytis asmens higienos kontaktuojant su sergančiu asmeniu. Kiekvienam suaugusiajam ir vaikui būtina stiprinti imuninę sistemą: gerai ir sveikai maitintis, laikytis tinkamo darbo ir poilsio rėžimo, vengti žalingų įpročių, dažniau būti gryname ore.

Informaciją parengė VšĮ „Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras“


Visos teisės saugomos © 2013
Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centras
Tel. 8 441 57 307
Faks. 8 441 57 307